Jak ustalić słowa kluczowe w kampanii AdWords?

Słowa kluczowe to nic innego, jak słowa opisujące sprzedawane usługi czy produkty. Są to pojedyncze słowa lub wyrażenia, które determinują wyświetlanie się naszej reklamy. Jeśli nie mamy pomysłu, jakie mogłyby być to słowa, z pomocą przychodzi nam Planer słów kluczowych Google AdWords. Po wpisaniu adresu witryny system analizuje występujące  w niej zwroty oraz wyrażenia i sam proponuje nam bardziej lub mniej trafne słowa kluczowe. Jeżeli wybrane w kampanii słowa kluczowe powodują pożądany rezultat, czyli dochodzi do konwersji, to możemy stwierdzić, że są one trafne. Ważne jest też, aby nie wybierać tylko ogólnych słów kluczowych, ale też takie, które wskazują, że osoba wyszukująca informacji w google.pl znajduje się na interesującym nas etapie wyszukiwania. Przykładowo, jeśli sprzedajemy ubrania dla biegaczy z pewnością nie będą konwertowały ogólne sformułowania związane z bieganiem, bo ktoś może szukać zupełnie innych informacji np. najskuteczniejszej diety dla biegaczy.

A co z wykluczającymi słowami kluczowymi?

Google AdWords daje, oprócz możliwości ustawienia w kampanii określonych słów kluczowych, również wykluczanie tych niepożądanych. Oznacza to, że na wykluczone słowa kluczowe nasza reklama nie będzie się wyświetlać. Jeśli sprzedajemy luksusowe buty sportowe, to z pewnością nie będziemy chcieli wyświetlać swoich reklam, gdy ktoś wpisze w wyszukiwarce „tanie buty sportowe”. Słowo „tanie” powinniśmy wówczas z takiej kampanii wykluczyć, gdyż ten, kto je wpisuje z pewnością nie należy do naszej grupy docelowej odbiorców produktu.

Słowa kluczowe a słowa wyszukiwane

Słowa kluczowe, to słowa które sami wybieramy w kampanii, a słowa wyszukiwane to słowa, które wpisują użytkownicy w wyszukiwarce chcąc znaleźć nasze produkty lub usługi. Z reguły trudno jest przewidzieć wszystkie wartościowe dla nas słowa kluczowe, dlatego podczas trwania kampanii tak ważna jest analiza haseł wpisywanych przez użytkowników. Być może część z nich będzie trzeba dodać do prowadzonej kampanii, a część zdecydowanie wykluczyć. Niektóre słowa powinno się wykluczać co do zasady, np. „najgorszy”. Z pewnością żaden reklamodawca restauracji nie chciałby, aby jego reklama wyświetlała się po wpisaniu w wyszukiwarce „najgorsza restauracja w Krakowie”.