Projektowanie stron internetowych a szybkość wczytywania

Przy zamawianiu strony internetowej często pomijamy jeden bardzo ważny aspekt – czyli czas wczytywania się strony. Osoby które nie znają się na witrynach internetowych z góry zakładają, że kilka sekund dłuższego wczytywania strony nie spowoduje żadnych strat – a jest wręcz przeciwnie. Wiele analiz i statystyk pokazuje, że szybkość wczytywania strony ma bezpośredni wpływ na to, jak wielu odwiedzających naszą stronę zainteresuje się jej zawartością i zostanie na dłużej. Dlaczego warto mieć witrynę zoptymalizowaną pod kątem wydajności? O tym przeczytacie poniżej.

Większa liczba odwiedzających

„Wodotryski” oraz różne ładne animacje mogą się dobrze prezentować przy projektowaniu strony – ale jeżeli chodzi o jej używanie przez zwykłych użytkowników – to nie koniecznie. Zbyt duża ilość animacji oraz przesadnych dodatków może jedynie spowodować, że odwiedzający z nieco mniej wydajnym sprzętem, lub korzystający z telefonu komórkowego czy tabletu opuści naszą stronę, ze względu na to, że nie będzie ona wystarczająco wydajna. Ponadto – duża ilość animacji nie jest już w dzisiejszych czasach modna – wielu grafików stawia na minimalizm, który zdaniem wielu prezentuje się o niebo lepiej, ze względu na przejrzystość strony oraz szybkość ładowania.

Lepsze wyniki w wyszukiwarkach

Zamawiając atrakcyjną stronę internetową chcemy, żeby polubiło ją jak najwięcej klientów. Nie zawsze osiągniemy to stawiając jedynie na to, jak strona prezentuje się wizualnie. Sprawne działanie od strony technicznej oraz prędkość wczytywania to jedne z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy potencjalny użytkownik zostanie na naszej stronie na dłużej, czy ją opuści po paru sekundach.

Czy wydajny serwer jest dużo droższy?

Niezależnie od tego jak dobrze nasza strona jest zaprogramowana – to wolny i mało wydajny serwer i tak będzie jej „wąskim gardłem”. Nie powinniśmy oszczędzać na czymś takim jak serwer – ponieważ jest on trzonem naszej witryny, i to on w głównej mierze zapewnia nam jej niezawodną pracę. Warto jest dołożyć kilkadziesiąt złotych więcej do naprawdę dobrego hostingu, który oferuje profesjonalne usługi i dostęp do bardzo wydajnych serwerów, dzięki którym nasza strona będzie ładowała się bardzo szybko.

Jak zbadać szybkość ładowania tworzonej strony www?

Najprościej przy pomocy narzędzia google PageSpeed Insights

Po wejściu na stronę wpisujemy adres internetowy naszej strony i przystępujemy do badania.

GooglePageSpeedTools - tworzenie stron wwwWyniki podawane są w dwóch zakładkach. Jedna z nich to zakładka „Na komputery”, gdzie można zobaczyć ocenę szybkości i optymalizacji dla osób przeglądających stronę na desktopie. Druga zakładka to te same analizy, ale dla widoku urządzeń mobilnych (na komórki).

PageSpeed Insights - projektowanie stron internetowych

Im wynik bliższy 100 tym lepiej. Ważny element to „Pokaż optymalizacje” gdzie można przeczytać sugestie odnośnie zmian, które pomogą w optymalizacji szybkości wczytywania strony. Projektowanie stron internetowych musi uwzględniać takie narzedzia, gdyż jak pisaliśmy wyżej, długie wczytywanie powoduje wzrost liczby osób rezygnujących z przeglądania witryny. Wolne wczytywanie ma również wpływ na wszystkie pozycje w wyszukiwarce. Najczęstszym powodem niskiego wyniku są zbyt wysokiej jakości zdjęcia np. produktów lub za duża ich liczba na stronie. Można ratować się kompresją zdjęć, co powinno pomóc w pewnym zakresie, ale najlepiej jest tak zoptymalizować wygląd przy tworzeniu stron internetowych, żeby tych elementów graficznych nie było przesadnie za dużo.