Projektowanie sklepów internetowych
Kiedyś projektowanie sklepów internetowych opierało się na oczywistych i wielokrotnie kopiowanych wzorcach. O UX i wygodzie użytkownika nie myślało zbyt wiele osób. Obecnie dostępne technologie pozwalają na dużo więcej niż proste menu i lista produktów, a pomimo tego nadal możemy znaleźć dużo sklepów internetowych, które działają na przestarzałych technologiach, przez co nie mają szans konkurować z obecnie wdrażanymi rozwiązaniami. Dlaczego stare systemy sklepów internetowych nie mają szans z tymi nowszymi? No i dlaczego warto wydać więcej na profesjonalnie zaprojektowany sklep internetowy? O tym przeczytacie w tym artykule.
Tworzenie sklepów internetowych. Darmowe szablony
Nawet nie będąc wyszkolonym programistą lub specjalistą IT możemy zauważyć, że strona sklepu internetowego nie jest zbytnio zaawansowana. Korzystając z ogólnodostępnych, gotowych szablonów narażamy naszą witrynę i bazę danych na różne zagrożenia związane z niepożądanym dostępem przez osoby trzecie. Wystarczy jedna luka w naszym sklepie – i wszystko co mieliśmy na naszym serwerze, włącznie z bazą danych może zostać usunięte i przejęte przez osoby trzecie. Wiele ataków rozpoczyna się od dziur zaszytych w darmowe szablony. Ile sklepów internetowych boryka się z problemem jakim jest wyciek danych? Bardzo wiele. Dlaczego? Bo większość osób rozpoczynających swoje biznesy tnie koszty i skupia się jedynie na wyglądzie, a zapomina o bezpieczeństwie. Pomijając kwestie bezpieczeństwa w takich sklepach, to walory wizualne sklepów opartych na darmowych skórkach też nie należą do najwyższej półki. Szczególnie, jeśli sklep internetowy. Potencjalny klient może natknąć się na różne błędy w szablonie strony, niedziałające linki, nieprzejrzysty interfejs, brak filtrów przy wyszukiwaniu i wiele innych rzeczy, które spowodują że większość klientów będzie wolała kupić tą samą rzecz u konkurencji, nawet jeśli w naszym sklepie będzie taniej.
Najważniejsze problemy sklepów internetowych na gotowcach
Poza oczywistą zaletą bazowania przy projektowaniu sklepów internetowych z gotowych szablonów jaką jest niski koszt takiego rozwiązania mamy w prezencie cały wachlarz wad:
- brak sensownego supportu. W razie problemów nie możemy liczyć na profesjonalne wsparcie. W wielu przypadkach zainwestowanie w reklamę strony powoduje powstanie ruchu i pojawienie się problemów, które jak wiadomo w każdym sklepie wcześniej czy później wymagają pomocy technicznej. Niewiele profesjonalnych agencji zajmie się darmowym rozwiązaniem. A kontakt z autorami skóry, nawet po wykupieniu opcji pro często kończy się długą wymianą maili podczas której tracimy klientów.
- brak możliwości wprowadzenia głębokich zmian dostosowujących sklep do potrzeb klientów. Co oznacza, że w końcu mamy klientów, którzy zaczęli kupować naszym sklepie i teraz chcemy trochę im pomóc więcej zamawiać 🙂 Okazuje się jednak, że wdrożenie modułu nie jest możliwe ze względu na budowę szablonu. Bo nie wiadomo co w jakimś miejscu autor miał na myśli.
- aktualizacje bezpieczeństwa bywają zagrożeniem. Jeśli udało nam się jednak zamówić i wdrożyć nowe moduły może się okazać, że nie można przeprowadzić aktualizacji. Po jej przeprowadzeniu nasz sklep internetowy wyświetla błędy. Brak aktualizacji naraża nas na ataki. Koło się zamyka.
- wolne ładowanie strony. Nasza oferta się rozrasta. Wszystko ładnie wyglądało na etapie tworzenia sklepu internetowego. Ale liczba funkcji i wodotrysków, która na początku nam imponowała możliwościami teraz zaczyna nam ciążyć. Zdjęć coraz więcej, rozszerzeń dużo a czas ładowania strony głównej zaczyna odrzucać naszych klientów.
- gdzieś już to widziałem. Czyli wcześniej czy później okaże się, że to co nam wpadło w oko spodobało się też naszej konkurencji. Wielu klientów z zasobnym portfelem widząc stronę, która wygląda podobnie jak wiele innych raczej nie zdecyduje się na zakup w takim sklepie.