Zwiększenie sprzedaży poprzez korzystanie z AdWords

Właściciele sklepów internetowych, których głównym celem jest zwiększenie sprzedaży często zadają sobie pytanie, ile osób kupiło u nich produkt, po wcześniejszym kliknięciu w reklamę AdWords? Czy taka reklam jest skuteczna?

Google Adwords, w przeciwieństwie np. do stacjonarnej reklamy na bilbordzie daje nam możliwość dokładnego sprawdzenia ile osób, które kliknęło w naszą reklamę, dokonało potem zakupu produktu. Finansując kampanię bilbordową, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ktoś kto widział reklamę zakupił produkt. Oczywiście możemy stosować ankiety wśród klientów zwracając się do nich z pytaniem skąd dowiedzieli się o produkcie, ale wymaga to wiele czasu, zaangażowania i dodatkowego budżetu. Google AdWords natomiast umożliwia nam bezpłatne sprawdzenie takich danych. Dzięki zaimplementowaniu na koncie narzędzia „śledzenie konwersji” możemy automatycznie sprawdzić, czy klient, który kliknął w reklamę Adwords zakupił produkt.

Czym jest konwersja?

Konwersja to, w opisywanym tutaj przypadku, nic innego, jak właśnie zakup produktu na stronie internetowej. Aby skutecznie zbierać takie dane z naszej witryny, należy przed uruchomieniem kampanii zamieścić na niej tzw. tag śledzenia konwersji. Google AdWords po wygenerowaniu tagu, umożliwia nam automatycznie przesłanie go do osoby, która opiekuje się naszą witryną od strony programistycznej. Po wklejeniu tagu, mamy również możliwość sprawdzenia, czy działa prawidłowo. Jeśli wyświetla się komunikat, ze tag jest nieaktywny, to oznacza, że konwersje nie są zliczane i konieczne jest podjęcie stosowanych działań. Jeśli tag został zaimplementowany prawidłowo, możemy uzyskać dokładną informację ile osób spośród tych, które kliknęło w reklamę, zakupiło potem produkt.

Dodatkowe czynniki wpływające na sprzedaż

Niezależnie, od powyższego, należy mieć również na względzie czynniki, które na samą konwersję wpływają. Znajomość marki, atrakcyjna cena produktu, atrakcyjna oferta około produktowa, np. bezpłatna dostawa, to wszystko może mieć wpływ na dokonywanie zakupu produktu w sklepie internetowym. Czasem, jeśli klient widzi atrakcyjną reklamę produktu, w „dobrej” dla niego cenie, może nie dokonać konwersji, bo przykładowo nie zna firmy, która ją sprzedaje, nie słyszał o niej. Dlatego tak ważne jest, aby w zakresie działań reklamowych prowadzić spójne i jasno ukierunkowane działania marketingowe w jednym czasie, gdyż wszystko to przyczynia się do zwiększenia liczby konwersji i zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia kampanii AdWords w kontekście dokonanych konwersji.