Strony internetowe stały się wizytówką firmy, oraz medium pozwalającym na kontakt między klientem a firmą. W pewien sposób wpłynęło to na komfort korzystania z internetu – przeciętny użytkownik może wyszukać stronę naszej firmy w wyszukiwarce internetowej, i z poziomu internetu wszystkiego dowiedzieć się na temat naszej działalności. Zdecydowana większość osób na pewno zauważyła, że wyższa pozycja na stronie z wynikami w wyszukiwarce Google bezpośrednio przekłada się na liczbę osób odwiedzających naszą stronę. Dlatego też coraz częściej przedsiębiorstwom zależy na dobrej optymalizacji swojej strony pod kątem SEO, po to by pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jednak tym sposobem nie zawsze osiągają to co chcą – strona traci na swoich wartościach wizualnych oraz na treści, przez co wielu użytkowników szybko rezygnuje z przeglądania jej i przechodzi na inną.

Zła optymalizacja stron internetowych

Nawet nie będąc specjalistą można zauważyć na wielu witrynach, jak właściciele próbują rozreklamować swoją firmę w wyszukiwarkach. Różne słowa kluczowe poukładane w dziwny sposób, duże zagęszczenie jednej frazy – to oznaki złej optymalizacji strony internetowej, które zazwyczaj przynoszą więcej złego niż dobrego. Takich zabiegów pod każdym pozorem powinniśmy unikać.

Najlepsza optymalizacja – witryny przyjazne użytkownikom

Zależy nam na tym, żeby nasza strona internetowa trafiła do jak największego grona odbiorców – czyli nie możemy polegać tylko na wynikach wyszukiwania. Nasza strona musi być jak najbardziej przejrzysta i estetyczna – Google takie strony ocenia znacznie lepiej niż strony, które są stworzone dla robotów, a nie dla ludzi.

Szybkość ładowania ma znaczenie

Niezależnie od tego czy posiadamy prostą i minimalistyczną stronę służącą tylko za wizytówkę firmy, czy profesjonalnie zaprogramowany i zaprojektowany CMS to podstawą będzie odpowiednio wydajny serwer. Długie wczytywanie się stron internetowych skutecznie odstrasza użytkowników – już po kilku sekundach ładowania strony przeciętny użytkownik ją opuszcza i idzie przeglądać następną która pojawi się w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo szybkie wczytywanie się naszej witryny jest kolejnym czynnikiem, który Google ocenia przy określaniu pozycji naszej strony.